נחל אוג

נחל אוג
הוא אחד מהנחלים הגדולים של צפון מדבר יהודה וים המלח. נחל זה יוצר בדרכו שני קניונים מרשימים- מערבי בקמר מר-סבא ומזרחי במצוק ההעתקים בואכה ים המלח. בקניון המערבי נמצאים שרידי מנזר מהתקופה הביזנטית.
שמו הערבי הוא “ואדי אלמכלך” שפירושו הנחל שקשה לשאוב ממנו מים. בעברית נקרא הנחל כך על שם הצמח הקוצני הפורח בסתיו ונפוץ במדרונות סלעיים באיזורי ספר. האוג הקוצני נמצא בחלקו העליון של הנחל והמטיילים במסלול התחתון לא יראו אותו.
מידע בסיסי:
למי מתאים: ההליכה במסלול איננה קשה במיוחד ולכן המסלול פופולארי מאוד בקרב משפחות, גם כאלו עם ילדים קטנים. אך יש לציין כי המסלול משלב חלקים מאתגרים מבחינה טכנית כגון: סולמות, יתדות ומדרגות סלע. לכן, יש לשים לב שטיול עם ילדים קטנים מחייב משנה זהירות, במיוחד בכל מה שקשור לעלייה בסולמות.
ציוד חובה למסלול: נעליים סגורות | כ-3 ליטר מים לאדם.
המסלול המשפחתי הוא מעגלי: מתחיל ומסתיים בסמוך לקיבוץ אלמוג.
זמן הליכה משוער: 3 שעות.
סימוני שבילים לפי סדר ההליכה: ירוק > שחור > כחול
*אחרי שטפונות, המסלול מחייב הליכה במים ולכן שווה להכין בגדים להחלפה.
המסלול:
המסלול כולל הליכה על מדרך מגוון כגון: הליכה על חלוקי נחל ולעיתים מדרגות סלע. המסלול מסומן היטב על ידי צבעים ומספרים המשמשים את יחידות החילוץ הממפות את הנחל.
המסלול מתחיל מהחניה אשר ממנה תפנו דרומה, לעבר אפיק הנחל עם סימון השבילים בצבע ירוק. קיימים מספר סימונים אשר יובילו אותכם לכיוונים שונים. הסימון האדום יוריד אתכם בדרך עפר לאפיק הנחל ואז תעברו לסימון שבילים בצבע ירוק. סימון זה ילווה אתכם כל הדרך עד ליציאתכם מהנחל. ניתן לראות בבירור את חלוקי הנחל ותוואי הנחל כבר מלמעלה. מהרגע שנכנסתם לאפיק, תתחילו להתקדם מערבה ואחרי 10 עד 15 דקות הליכה תגיעו לפתחת קניון נחל אוג.
במסלול יש 3 סולמות גבוהים בהתאם למפלים:
1- למפל הראשון (9 מטר) והתחילו לעלות. המפל הראשון מתחיל נוח אולם סופו קצת מאתגר ולכן יש לשים לב לילדים.
2- המפל השני (9 מטר) מגיע מיד אחרי הראשון והטיפוס עליו קל יותר.
3- הסולם השלישי (8 מטר) מתחיל עם מדרגה גבוהה בהם יש לעזור לילדים. לקראת סוף הסולם, נחצבו בסלע שקעים המאפשרים לאחוז ולמשוך את הגוף מעלה.
לאחר סיום העלייה על הסולמות, נגמר החלק המאתגר של המסלול ותוכלו להמשיך בהליכה באפיק הפץוח של הנחל. ההליכה בשלב זה אורכת כ- 20 דקות. בדרך תוכלו לעצור למרגלות מערה ולנוח. בשלב זה תוכלו לפנות לכיוון היציאה מהמסלול אשר יסומן בסימון שבילים בצבע שחור. בדרכם החוצה תגיעו אל הרמה שמעל הנחל המהווה נקודת תצפית לנוף של האגן הצפוני של ים המלח, יריחו והרי מואב שברקע. מכאן יש לחפש את סימון השבילים הכחול המוליך אתכם חזרה מזרחה לחניון ולרכבים.

יש להצטייד במפת טיולים וסימון שבילים מעודכנת.

פרטים:
נקודת התחלה וסיום: המסלול מתחיל מהחניה אשר ממנה תפנו דרומה
אורך המסלול: 4 ק”מ
הערכת זמן הליכה: כ4 שעות
סוג המסלול: מעגלי
לחובבי לכת

שעות פתיחה:
קיים חשש גדול לשיטפונות ולכן בחורף לא מומלץ
שעות כניסה לפחות 6 לפני חשיכה
המסלול מכיל טיפוסים גבוהים סולמות ויתדות

Comments are disabled.

דילוג לתוכן