נחל רחף

נחל רחף

נחל רחף
הוא אחד הנחלים המרהיבים אשר נשפכים ממדבר יהודה לים המלח, סמוך להר אלעזר. שמו של הנחל בערבית הוא “חפחף” ומשמעותו רשרוש כנפיים של היונים בקניון. התחלת המסלול של נחל רחף לא מבשרת על מה שצפוי להגיע בהמשך אך ברגע שתתקדמו במעלה הנחל, יתגלה בפניכם מחזה מרהיב של מים, בריכות ומפלים בלב המדבר.
אם כן, בראשית הנחל ישנו מסלול באורך של כ-20 ק”מ. בחלקו התחתון חותר הנחל במצוק ההעתקים ויוצר נקיק עצום שאורכו כ-200 מטר ובו סדרה של מפלים וגבים מהיפים שאפשר לבקש. הטיול קצר ולא קשה במיוחד ומי שרוצה לאתגר את עצמו יכול להמשיך עד למצדה שנמצאת כ-200 מטר ממנו.
לאורך המסלול קיימים קטעי קניוניים מרשימים כך שהנחל מתחלק לשלושה קטעים:
בחלקו העילי חוצה הנחל את קמר הר קנאים, שם הוא עובר בקניון עמוק למדי שבו מפל בגובה כ-60 מ’.
ברמת המדבר יוצר הנחל קטע קניוני נוסף שעומקו כ-20 מ’ ואורכו כק”מ אחד.
החלק המרשים מכולם הוא חלקו התחתון של הנחל, שם חותר הנחל במצוק ההעתקים ויוצר נקיק עצום שעומקו כ-200 מ’ ובו סדרה של מפלים שלרגליהם מכתשות גדולות. בחורף מוצפות המכתשות במי שיטפונות והמעבר בנקיק מחייב שחייה של ממש. ההליכה בנקיק זה מחייבת ידע בטיפוס וגלישת מצוקים.
מסלול באורך 3 ק”מ:
*מסלול זה מומלץ בעונת החורף/אביב לאחר שטפונות.
המסלול מתחיל בחניה הסמוכה לכביש 90. תחילת המסלול לא נראית מושכת במיוחד, אך ככל שעולים במעלה החרף, נחשפים לנחל ולתצפית לים המלח ובריכותיו בצבע הטורקיז הבוהק. לאחר כ-600 מטר ישנו פיצול שבילים שחור היורד למפל. ישנה אפשרות לציוד סנפלינג לטיפוס. אך אפשר גם להמשיך במסלול עם הסימון הירוק עד כ-300 מטרים בשביל צר ויפהפה בין קירות הענק של הנחל ועד לסדרת הגבים שמתחת למפל. בהמשך הערוץ ישנה רמפה מסולעת, שבה תיחשפו למפל הענק של נחל רחף שאורכו כ-8 מטרים.
מסלול מאתגר עד למצדה:
קיימת אפשרות למסלול מאתגר אשר כולל הליכה של כ-10 ק”מ נוספים לכיוון מצדה. מהגבים של נחל רחף תחזרו לנקודת המפגש כחול-ירוק, אך במקום לחזור לחניון עם הסימון הירוק, פנו ימינה בסימון הירוק, עד שתעלו מעל הנחל אל במת המדבר (מעין פלטה שטוחה בשיא גובה). משם הדרך די מתונה עד למצדה בסימוני השבילים כחול ואז ימינה (צפונה) בשביל ישראל (לבן-כחול-כתום) עד למצדה.

פרטים:

נקודת התחלה וסיום: מחניון נחל רחף תחתון (מעט צפונית למתחם עין בוקק )
אורך המסלול: 4 ק”מ
הערכת זמן הליכה: כ5 שעות
סוג המסלול: הלוך-חזור

שעות פתיחה:

דרש ציוד מיוחד ומדריך סנפלינג!

יש לשהות בנחל רק בשעות היום .

Comments are disabled.

דילוג לתוכן